Su filtresi sudaki kirleri gideren bir çeşit filtre veya cihazdır. İçme suyu, kullanma suyu, kuyu suyu gibi suların arıtma işlemleri gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu arıtma işlemi ile suda bulunan kötü koku, tat, tortu, katı maddeler ve bulanıklık giderilir.


Evlerde ve büyük iş yerlerinde endüstriyel su arıtma sistemleri kullanılabilir. Bu arıtma sistemleri biyolojik, fiziksel ve kimyasal arıtma işlemlerinde kullanılır. Endüstriyel su arıtma sistemleri ile atık sular geri kazanılarak kullanıma geçilebilir.


Büyük sanayi tesislerinde, fabrikalarda ve üretim işlemi yapan bir çok noktada su filtreleme sistemleri kullanılır. Bu sistemler ile atık çevre suları ve kirli sular temizlenerek kullanıma uygun hale getirilebilir. Büyük tip su arıtma cihazlarının da kullanımı bulunmaktadır.


Su Filtrasyon Yöntemleri Nelerdir ?


Mekanik

Bu yöntem ile suda bulunan katı maddeler sudan ayrıştırılarak temiz bir su elde edilmeye çalışılır. Bu işlem fiziksel bir işlemdir. Elek, kaba disk filtreleri veya su kaynağına bağlı ön filtre kullanılabilir. Bu filtreler genellikle ev aletlerini ve sıhhi tesisatta kullanılır.


İyon Değişimi

İyon değişimi suyu yumuşatma amaçlı kullanılmaktadır. Son zamanlarda kullanılan sentetik iyon değişimi yöntemi ile su arıtma işlemlerinde iyon değişiminin kullanımı artmıştır. İyon değişimi suda bulunan demir ve manganın sudan uzaklaştırılmasını sağlar.


Ters Ozmoz

Ters ozmoz yöntemi çevresel bir su artıma yöntemidir. Bu yöntem çevresel olduğu kadar en iyi su arıtma yöntemi olması ile bilinir. Suyu bakteri ve virüslerden kurtararak en etkili saflaştırma işlemini gerçekleştirir.


Biyolojik

Biyolojik filtrasyon işleminde su mikroorganizmalardan arındırılarak temiz bir su elde edilmesi amaçlanır. Biyolojik arıtma sistemi genellikle akvaryum filtrelerinde ve atık su arıtma tesislerinde kullanılır.


Elektrik

Bu yöntem ozonla su artıma yöntemidir. Bu yöntem ile su içerisinde bulunan oksitlendirici her şeyden arındırılır. Bu yöntem ile su içerisinde bulunan amonyum azot, petrol ürünleri, demir, hidrojen, klor, ağır metaller vb her şeyden arındırılarak temiz bir su elde edilir. Ozon ile su arıtımı sayesinde suyunuzu bakteri ve virüslere karşı dezenfekte etmişte olursunuz.


Filtrasyon Sistemleri ?


Filtrasyon sistemleri farklı kapasite ve hızlar ile size hizmet vermektedir. Kendisinden sonra gelecek sistemleri korumakla görevlidir.Filtrasyon sistemleri sizin için en uygun çözümü sunar.

Filtrasyon sistemleri kullanım suyu, kuyu suyu, deniz suyu arıtma sistemlerinde kullanırlar. Filtrasyon sistemleri sayesinde suda bulunan katı maddeler, kötü koku, kötü tat, bulanıklık ve su içinde bulunan tortulardan kurtulup temiz bir su elde edebilirsiniz.